Menu Zavrieť

Zoznámte sa, dizajn

Dizajn – hovorí sa o ňom stále. A v podstate aj každý tuší, čo to asi tak je. Ale poďme si to presne zadefinovať

Dizajn je pôvodne anglické slovo design. Na Slovensku sa ale udomácnilo natoľko, že získalo svoju poslovenčenú podobu dizajn, ktorá je kodifikovaná v Krátkom slovníku slovenského jazyka z roku 2003. V ňom je pojem vysvetlený ako „výtvarné riešenie priemyselného výrobku; jeho vzhľad“. Aby to nebolo také všeobecné, Slovník súčasného slovenského jazyka pripája aj ďalšie vysvetlenia:

1. celkový vzhľad; povrchová úprava výrobku,

2. špecifická výtvarná činnosť zameraná na priemyselnú výrobu; umelecký študijný predmet.

Dizajnom sa zaoberá aj zákon. Je to vlastne vonkajšia úprava výrobku alebo jeho časti. Zahŕňa znaky, ako sú línie, obrysy, tvar, farby, štruktúra či materiál. Viete, že si svoj dizajn môžete dať registrovať ako predmet duševného vlastníctva? A až 25 rokov bude len váš.

Dizajn má množstvo odvetví – priemyselný, interiérový či exteriérový, ale aj ten grafický. Môže to byť grafický dizajn čohokoľvek, čo potrebuje lahodiť oku. Kĺbia sa v ňom typy znakov, vzorov, farieb, písiem či tvarov.

Na dizajne pracuje (grafický) dizajnér. Je to človek, ktorý sa vytváraniu dizajnov venuje už nejaký ten čas a má s tým dostatočnú prax. Dobrý dizajnér má talent, víziu, predstavivosť a dokáže nájsť inšpiráciu takmer v čomkoľvek.

Grafické štúdiá sa špecializujú na to, aby združili tých najlepších dostupných grafických dizajnérov, denne pracujú na tom, aby sa neustále zlepšovali v oblasti grafického dizajnu a klientom tak poskytli grafické návrhy na najvyššej úrovni podľa ich požiadaviek. Ideálne je nájsť štúdio, s ktorým budete „na jednej vlne“ a bude vám sedieť jeho štýl. A čo tak vyskúšať napríklad Custom Design Studio

SPÄŤ NA BLOG


CUSTOM DESIGN STUDIO NEWS